Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Inteligentne kamery zastępują piesze patrole na granicach

System wież obserwacyjnych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego skutecznie chroni granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Na granicy z Rosją powstało sześć takich wież. W planach jest wybudowanie kolejnych.

Aktualna sytuacja międzynarodowa związana z napływem uchodźców oraz konflikt na wschodzie Ukrainy spowodowały, że wydarzenia te stały się głównym czynnikiem determinującym zmiany w organizacji bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Temu zagadnieniu w części poświęcona została także międzynarodowa konferencja „Inteligentne Granice 2015”.

Wzdłuż granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim postawiono sześć wież obserwacyjnych, z których korzysta Straż Graniczna. Wieże służą do obserwacji i nadzoru nad odcinkami granicy państwowej. Nie są zamaskowane i mają po 35 i 50 m wysokości. Znajdują się one w różnej odległości od linii granicznej. Wieże są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w dalmierz laserowy i kamery termowizyjne, które wychwytują ruch w dzień i w nocy w promieniu 20 km. Urządzenia są przystosowane do pracy w każdych warunkach pogodowych, szczególnie w niskich temperaturach i podczas opadów deszczu lub śniegu. Obraz zaobserwowany przez kamery trafia do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru w placówkach SG. Jest obserwowany przez funkcjonariuszy na bieżąco, a do tego zapisywany na twardych dyskach. Komputer nanosi też obraz z kamer na cyfrowe mapy, dzięki czemu od razu wiadomo, gdzie dokładnie doszło do przekroczenia granicy przez np. nielegalnych imigrantów czy przemytników.

– Wieże w swoim zasięgu mają najważniejsze fragmenty 200 km granicy z Rosją. Obraz kamer przesyłany jest do centrum monitoringu straży granicznej i wyświetlany na ekranach monitorów, zarówno na stanowisko kierowania, jak i na urządzeniach mobilnych. Dopiero, gdy operator zobaczy coś podejrzanego, wysyłany jest patrol pieszy, by to sprawdził – tłumaczy ppłk SG Wojciech Banasiuk z warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej.

Warto podkreślić, że wieże obserwacyjne w żaden sposób nie zakłócą tzw. małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, a wręcz przeciwnie funkcjonariusze będą mogli dostrzec, czy nie dochodzi do ataków na podróżnych na przejściach granicznych. Koszt budowy wież na granicy z Obwodem Kaliningradzkim wyniósł ponad 14 mln zł, z czego 75 proc. pochodzi z unijnego Funduszu Granic Zewnętrznych.

W latach 2016-2022 planowana jest dalsza rozbudowa systemu wież obserwacyjnych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. (...)

Całość artykłu w numerze.

 

2015-10-26 18:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter