Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Wspólna wielka operacja Europolu

Straż Graniczna uczestniczyła w operacji Joint Action Day THB for Labour Exploitation, mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi, w tym także dziećmi, wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Działania były koordynowane przez Europol.


W akcji wzięły udział wszystkie państwa członkowskie należące do Europolu oraz państwa stowarzyszone. Łącznie działaniami objęto 26 krajów. W działaniach swój udział zadeklarowały również inne agencje zajmujące się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej np. Frontex i Eurojust.

W działaniach przeprowadzonych w Polsce uczestniczyło ponad 700 funkcjonariuszy Policji oraz ponad 290 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do współpracy zaproszono także pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, Sanepidu i Służby Celnej.

W ramach operacji skontrolowano miejsca, w których – jak wynikało z rozpoznania – może dochodzić do zmuszania ludzi do niewolniczej pracy. Rozpoznaniem miejsc przeznaczonych do kontroli zajmowali się specjalnie przeszkoleni koordynatorzy, którzy wytypowali m.in. lokale gastronomiczne, place budów, zakłady produkcyjne, gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Łącznie w ciągu dwóch dni operacji skontrolowano ponad 520 miejsc, wylegitymowano ponad 2 100 osób oraz sprawdzono 97 pojazdów.

Stwierdzono kilkadziesiąt przypadków nieprawidłowości związanych z zatrudnieniem cudzoziemców na terenie RP, które w głównej mierze ograniczały się do braku podpisanych umów o pracę z pracownikami bądź brakiem oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy czy przekroczonym okresie zatrudnienia. Łącznie wykryto 57 takich przypadków. Wszystkie sprawy do dalszego prowadzenia i wyjaśnienia przekazane zostały do Państwowej Inspekcji Pracy.

Wyniki operacji Joint Action Day w porównaniu do analogicznej akcji, przeprowadzonej rok wcześniej, dowodzą, że sytuacja pracowników w naszym kraju ulega stopniowej poprawie.

Źródło: www.strazgraniczna.pl

2017-05-23 08:22:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

19-20 kwietnia, Rzeszów, 18 edycja Kongresu Profesjonalistów PR, www.kongresprofesjonalistow.pl  

23-26 kwietnia, Poznań, Securex Poland – Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń, http://www.securex.pl/pl

24-26 kwietnia, Poznań, SAWO 2018 - Międzynarodowe Targi Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, http://sawo.mtp.pl/pl/

Więcej wydarzeń...
Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter