Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Ćwiczenia KARAMBOL 2017 na drodze krajowej S8

Na nowo budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 w okolicach miejscowości Szumowo odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem KARAMBOL 2017. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie systemu ratowniczego województwa podlaskiego w zakresie działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu.

Scenariusz symulacji zakładał, że w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silna mgła znacząco ograniczająca widzialność), kierujący samochodem osobowym na drodze serwisowej w ramach drogi ekspresowej S8 wjeżdżając do tunelu pod obiektem drogowym przejścia dla zwierząt, z nieznanych przyczyn zaczął gwałtownie hamować. Jadące za nim pojazdy nie zdążyły wyhamować i kolejno najeżdżały na siebie powodując karambol. Łącznie w zdarzeniu udział wzięło 7 samochodów osobowych. Poszkodowani zostali wszyscy podróżujący – 34 osoby dorosłe narodowości polskiej.

Przybyli na miejsce ratownicy i strażacy musieli poradzić sobie nie tylko z trudnymi warunkami terenowymi i ograniczoną przestrzenią do prowadzenia działań, ale przede wszystkim prawidłowo wdrożyć procedury związane z wypadkami masowymi i koniecznością określania we wstępnej fazie akcji priorytetów ratowniczych w odniesieniu do poszkodowanych.

Bezpośredni udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 67 ratowników i strażaków, w tym funkcjonariuszy Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego z WSPR SP ZOZ w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” oraz przedstawiciele GDDKiA. Aby możliwa była realistyczna symulacja warunków akcji ratowniczej, niezbędne było zaangażowanie kolejnych 80 osób, w tym grupy pozorantów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Źródło: www.straz.gov.pl

2017-11-17 09:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

22 stycznia, Warszawa, "Kooperacja służb ratunkowych i sztabów zarządzania kryzysowego", http://pirbinstytut.pl

24 stycznia, Warszawa, "Bezpieczeństwo obiektów i obszarów - monitoring wizyjny, kontrola dostępu, mechaniczne systemy zabezpieczeń", http://successpoint.pl

24 stycznia, Warszawa, 
"Forum Transportu Publicznego - nowe technologie i bezpieczeństwo", http://pirbinstytut.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter