- Pełna zdolność operacyjna NATO w dziedzinie cyberbezpieczeństwa spodziewana jest w 2023 roku – zapowiedział w trakcie CYBERSEC Antonio Missiroli. Zdaniem zastępcy sekretarza NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, cyberprzestrzeń jest jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się obszarów działalności Sojuszu – Cyberprzestrzeń stanowi szybko rozwijającą się domenę zmian regulacyjnych. Wciąż pracujemy nad doktryną, rozwijając działania szkoleniowe w tej dziedzinie. – mówił Missiroli w trakcie panelu dotyczącego przyszłości cyberpolityki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Ambasador Sorin Ducaru, poprzednik Missiroliego na tym stanowisku, podkreślał, że to dopiero na szczycie NATO w Warszawie, przed dwoma laty, Sojusz uznał cyberprzestrzeń jako domenę operacyjną – Wcześniej byliśmy skoncentrowani jedynie na fizycznych domenach działań operacyjnych – zaznaczył. Tym samym przed NATO stoi wciąż wiele wyzwań w sferze cyberbezpieczeństwa, a każdego dnia dochodzą kolejne - Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie i wszystko, co dziś zakładamy, może się zmienić jutro. – podkreślał Generał Hans Folmer z Holenderskiej Armii.
Z tą opinią zgadza się również Tomasz Zdzikot sekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej. - Musimy się teraz wspólnie zastanowić się nad stworzeniem ram prawnych dla wykorzystywania narzędzi ofensywnych, co ma również kluczowe znaczenie dla zdolności odstraszania i obrony - mówił w Krakowie wice szef resortu obrony. - Określanie cyberbezpieczeństwa jako domeny operacyjnej pociąga za sobą wiele wyzwań. Po pierwsze, kraje członkowskie muszą rozwinąć swój własny potencjał, własne możliwości. W Polsce, działania w cyberprzestrzeni prowadzone są w dwóch domenach: wojskowej – za nią odpowiedzialne jest Ministerstwo Obrony Narodowej oraz cywilnej – tutaj odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. – podkreślał. Justin Kershaw, z Raytheona dodawał z kolei, by nie lekceważyć tej problematyki - Cyberprzyszłość to niebezpieczny świat. Hybrydowe działania zbrojne są kwestią, którą wszyscy powinniśmy brać pod uwagę.
Nasi następcy będą się mierzyć z czymś o wiele bardziej złożonym niż tylko cyberataki.
CYBERSEC Forum odbywa się kilka dni po deklaracji administracji USA, która zapowiedziała, że Stany Zjednoczone udostępnią swoje zdolności obronne i ofensywne w cyberprzestrzeni swoim sojusznikom z NATO. W ostatnim czasie Pentagon opublikował również nową strategię cyberbezpieczeństwa, w której przyjęto bardziej agresywną postawę oraz zapowiedziano użycie wojskowych zdolności. W dokumencie możemy przeczytać, że Stany Zjednoczone będą przeprowadzały operacje w cyberprzestrzeni w celach wywiadowczych oraz przygotowywały zdolności w cyberprzestrzeni, żeby mogły one zostać wykorzystane w czasie kryzysu i konfliktu. Amerykanie są przygotowani do użycia operacji ofensywnych na równi z inną bronią przeciwko swoim wrogom.