Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


NATO za pięć lat ma uzyskać pełną gotowość operacyjną do działań w cyberprzestrzeni

Cyberprzestrzeń to obszar, w którym NATO musi prowadzić działania operacyjne tak jak na morzu, lądzie czy w powietrzu. W Krakowie trwa CYBERSEC 2018 – najważniejsza w Europie konferencja poświęcona strategicznym problemom bezpieczeństwa w sieci.  Wśród gości konferencji znalazł się m.in. Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO do spraw nowych wyzwań bezpieczeństwa. To pierwsza jego wizyta w naszym kraju.

- Pełna zdolność operacyjna NATO w dziedzinie cyberbezpieczeństwa spodziewana jest w 2023 roku – zapowiedział w trakcie CYBERSEC Antonio Missiroli. Zdaniem zastępcy sekretarza NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, cyberprzestrzeń jest jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się obszarów działalności Sojuszu – Cyberprzestrzeń stanowi szybko rozwijającą się domenę zmian regulacyjnych. Wciąż pracujemy nad doktryną, rozwijając działania szkoleniowe w tej dziedzinie. – mówił Missiroli w trakcie panelu dotyczącego przyszłości cyberpolityki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ambasador Sorin Ducaru, poprzednik Missiroliego na tym stanowisku, podkreślał, że to dopiero na szczycie NATO w Warszawie, przed dwoma laty, Sojusz uznał cyberprzestrzeń jako domenę operacyjną – Wcześniej byliśmy skoncentrowani jedynie na fizycznych domenach działań operacyjnych – zaznaczył. Tym samym przed NATO stoi wciąż wiele wyzwań w sferze cyberbezpieczeństwa, a każdego dnia dochodzą kolejne - Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie i wszystko, co dziś zakładamy, może się zmienić jutro. – podkreślał  Generał Hans Folmer z Holenderskiej Armii.

Z tą opinią zgadza się również Tomasz Zdzikot sekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Obrony Narodowej. - Musimy się teraz wspólnie zastanowić się nad stworzeniem ram prawnych dla wykorzystywania narzędzi ofensywnych, co ma również kluczowe znaczenie dla zdolności odstraszania i obrony - mówił w Krakowie wice szef resortu obrony. - Określanie cyberbezpieczeństwa jako domeny operacyjnej pociąga za sobą wiele wyzwań. Po pierwsze, kraje członkowskie muszą rozwinąć swój własny potencjał, własne możliwości. W Polsce, działania w cyberprzestrzeni prowadzone są w dwóch domenach: wojskowej – za nią odpowiedzialne jest Ministerstwo Obrony Narodowej oraz cywilnej – tutaj odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. – podkreślał. Justin Kershaw, z Raytheona dodawał z kolei, by nie lekceważyć tej problematyki - Cyberprzyszłość to niebezpieczny świat. Hybrydowe działania zbrojne są kwestią, którą wszyscy powinniśmy brać pod uwagę.
Nasi następcy będą się mierzyć z czymś o wiele bardziej złożonym niż tylko cyberataki.

CYBERSEC Forum odbywa się kilka dni po deklaracji administracji USA, która zapowiedziała, że Stany Zjednoczone udostępnią swoje zdolności obronne i ofensywne w cyberprzestrzeni swoim sojusznikom z NATO. W ostatnim czasie Pentagon opublikował również nową strategię cyberbezpieczeństwa, w której przyjęto bardziej agresywną postawę oraz zapowiedziano użycie wojskowych zdolności. W dokumencie możemy przeczytać, że Stany Zjednoczone będą przeprowadzały operacje w cyberprzestrzeni w celach wywiadowczych oraz przygotowywały zdolności w cyberprzestrzeni, żeby mogły one zostać wykorzystane w czasie kryzysu i konfliktu. Amerykanie są przygotowani do użycia operacji ofensywnych na równi z inną bronią przeciwko swoim wrogom.


2018-10-09 10:57:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter