Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Będą nowe legitymacje służbowe dla policjantów

Z końcem roku mija termin ważności dotychczasowych legitymacji służbowych policjantów. Dlatego MSWiA przygotowało i przekazało do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia zmieniającego wzór legitymacji. Nowe legitymacje będą dokumentami lepiej zabezpieczonymi przed fałszerstwem. Policjanci będą się nimi posługiwali od 1 stycznia 2019 roku.

Ostatnia zmiana wzoru legitymacji służbowych policjantów miała miejsce w 2015 r. Co cztery lata Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji określa rozporządzeniem nowe wytyczne dotyczące legitymacji. Chodzi głównie o wprowadzanie nowych zabezpieczeń, tak aby utrudnić fałszowanie identyfikatorów przez oszustów. Nowe legitymacje będą także bardziej czytelne i rozpoznawalne dla każdego obywatela, który będzie mieć styczność z funkcjonariuszami Policji.

Nowa legitymacja zachowa dotychczasowe rozmiary, identyczne z rozmiarami dowodu osobistego. Najbardziej dostrzegalna zmiana w porównaniu do poprzedniej wersji, to przeniesienie napisu "POLICJA" w górną część dokumentu, umieszczenie obok niego wizerunku orła i dopisanie poniżej odpowiedniej jednostki organizacyjnej Policji. Co istotne - na awersie znajdziemy numer legitymacji policyjnej oraz większe w stosunku do poprzedniego zdjęcie funkcjonariusza. Znacznie poprawi to jego identyfikację w momencie okazania dokumentu.

Bez zmian pozostają takie elementy jak imię i nazwisko policjanta, jego numer identyfikacyjny oraz stopień służbowy. Na awersie pozostanie również gwiazda policyjna i data ważności legitymacji, określona tym razem na dzień 31 grudnia 2022 r. Na odwrocie identyfikator będzie posiadał - tak jak dotychczas - m.in. poziomy napis "POLICJA" oraz nazwę organu wydającego legitymację.

Projekt rozporządzenia w sprawie legitymacji służbowych policjantów został przekazany przez MSWiA do uzgodnień międzyresortowych. Nowe legitymacje, ważne od 1 stycznia 2019 r., otrzymają wszyscy policjanci w Polsce.

Źródło: MSWiA

2018-11-15 07:27:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

6 grudnia, Łódź, Kongres Pożarnictwa FIRE|ŁÓDŹ 2018, http://dndproject.com.pl

19 grudnia, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://kwrist.mswia.gov.pl

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter