Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Sprzęt skradziony w Norwegii odnaleziony w Polsce

Firma Rønningen Maskin AS odzyskała zagęszczarkę tydzień po tym, jak została ona skradziona z magazynu w Årnes. Maszyna została odnaleziona na terenie Polski przy pomocy urządzenia ABAX.


15 października w miejscowości Årnes na południu Norwegii skradziono zagęszczarkę. Sprzęt został wywieziony przez złodziei z placu budowy firmy Rønningen Maskin AS pod osłoną nocy. Kradzież zgłoszono norweskiej policji, jednak ta uznała poszukiwania za bezcelowe.

- Opierając się na doświadczeniach własnych i innych, znanych mi firm, nie sądziłem, że uda nam się odzyskać zagęszczarkę mówi Håkon Rønningen z firmy Rønningen Maskin AS.

Wartość maszyny opiewała na kwotę 70 000 NOK, dlatego właściciel postanowił się nie poddawać i poprosił o pomoc firmę ABAX, której system do monitorowania sprzętu był zamontowany na zagęszczarce.

Trasa ucieczki złodziei
Dzięki technologii GPS i GSM, firma ABAX zlokalizowała zaginiony sprzęt na trasie do Szwecji, w okolicach Finnskogen. Złodzieje kierowali się do portu Ystad, skąd przedostali się drogą morską do Świnoujścia. Ze Świnoujścia zagęszczarka została przetransportowana drogą lądową do Słupska.

Na miejscu firma ABAX połączyła siły z prywatną agencją detektywistyczną w celu dokładnego zlokalizowania sprzętu. Niestety samochód ciężarowy przewożący skradzione mienie wjechał na ogrodzony teren prywatny, na który poszukujący nie zdołali się dostać. Tam zagęszczarka została przeładowana do innej ciężarówki, która ruszyła na południe Polski, jak udało się ustalić na podstawie sygnału GSM. Poszukiwania nadal trwały.

Około południa 23 października w okolicach Wadowic zagęszczarka została wyładowana z pojazdu ciężarowego, co umożliwiło odzyskanie wcześniej zakłócanego sygnału GPS. Dzięki precyzyjnej lokalizacji na mapie, udało się bez problemu ustalić dokładne miejsce przetrzymywania sprzętu. Policja dotarła pod wskazany adres po upływie około pół godziny i zatrzymała sprawców oraz zabezpieczyła skradzione mienie.

- Pomimo tego, że sprzęt został wywieziony z kraju, udało nam się go odzyskać dzięki fantastycznym wysiłkom ze strony ABAX - uśmiecha się szczęśliwie Håkon Rønningen.

Bezradność policji kontra nowoczesne technologie
W wywiadzie Håkon Rønningen zwrócił uwagę, że w tym samym czasie w okolicy Årnes miało miejsce kilka podobnych incydentów. Tej samej nocy doszło również do innych kradzieży, a wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są ze sobą powiązane. Niestety norweska policja nie ma środków, które pomogłyby w poszukiwaniach sprawców takich zdarzeń i najczęściej śledztwa są umarzane.

- Rok temu również ukradziono nam sprzęt. Niestety nie posiadaliśmy wówczas żadnego systemu do monitorowania i lokalizacji zasobów, a skradzionych przedmiotów nie udało się odzyskać. To skłoniło nas do zainstalowania modułów śledzących na naszych maszynach, co okazało się świetną inwestycją - mówi Rønningen.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, sprawę udało się zakończyć szybko i z ogromnym sukcesem, a skradziona zagęszczarka trafiła z powrotem do Rønningen Maskin AS.

Żródło: www.abax.net.pl
Fot. 
Håkon Rønningen w Rønningen Maskin AS

2018-11-23 07:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter