Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Bramki biometryczne ABC na polskich lotniskach

W 2019 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin pojawią się bramki biometryczne ABC (ang. Automated Border Control). Będą wykorzystywane do odprawy granicznej głównie obywateli państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, posiadających biometryczne paszporty. Podróżny będzie mógł dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.


W siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki oraz Paweł Andrzej Luksic Prezes Zarządu Enigma – Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. podpisali umowę na wdrożenie systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin.

Na lotniska trafi 25 bramek biometrycznych ABC (ang. Automated Border Control), z czego 20 na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz 5 w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin. Bramki będą stanowić element nowoczesnej odprawy granicznej, opartej na pełnej automatyzacji. Podróżny będzie mógł dokonać samodzielnej odprawy granicznej na lotnisku bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. 

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka ABC automatycznie potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy, jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwoli m. in. wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Rolą funkcjonariusza w zautomatyzowanej odprawie granicznej będzie nadzór nad poprawnością funkcjonowania bramek ABC i obserwowanie odprawy granicznej. 

Wdrożenie takiego rozwiązania zwiększy przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skróci czas samej odprawy - kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.
Zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana na innych europejskich lotniskach m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji. W Polsce będzie to nowe rozwiązanie, które pozwoli na bardziej zaawansowaną automatyzację procesu odprawy podróżnych na lotniskach, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i komfortu dla podróżnych.

Źródło: https://www.strazgraniczna.pl

2018-12-04 07:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter