Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


W Europie znacznie spadła liczba zabitych w atakach terrorystycznych

Niezależny think tank Institute for Economics & Peace opublikował raport “2018 Global Terrorism Index”, z którego wynika, że trzeci rok z rzędu liczba zabitych w atakach terrorystycznych spada. Jednocześnie rośnie liczba ataków terrorystycznych o podłożu skrajnie prawicowym.

Z raportu wynika, że w zeszłym roku liczba zabitych w atakach terrorystycznych spadła o 27 proc. W 67 państwach w wyniku aktu terrorystycznego zginęła co najmniej jedna osoba. To poprawa do roku 2016, który był pod tym względem rekordowy – wówczas w 79 krajach w wyniku ataków terrorystycznych zginęła co najmniej jedna osoba.
Znacznie spadła liczba zabitych w zamachach dokonanych przez Państwo Islamskie (spadek o 52 proc.). W Syrii i Iraku, gdzie Państwo Islamskie utraciło swoje terytoria odnotowano największe spadki liczby ofiar odpowiednio o 1000 i 5000 zabitych. Jednocześnie oba te państwa pozostają w czołowej dziesiątce państw dotkniętych terroryzmem. Pozostałe to Afganistan, Nigeria, Somalia, Pakistan, Egipt, Kongo, Republika Środkowoafrykańska oraz Indie.

W Europie w 2017 roku liczba zabitych w wyniku ataków terrorystycznych spadła aż o 75 proc. – Znaczną poprawę w Europie można przypisać wielu powodom. Państwo Islamskie dzięki klęskom militarnym znacznie utraciło zdolności do atakowania w Europie. Zwiększenie środków przeznaczonych na zwalczanie terroryzmu w połączeniu z lepszymi technikami nadzoru również przyczyniły się do gwałtownego zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w Europie z powodu terroryzmu – tłumaczy Steve Killelea, prezes zarządu Institute for Economics & Peace.

Z raportu wynika ponadto, że w Stanach Zjednoczonych i zachodniej Europie rośnie terroryzm z pobudek skrajnie prawicowych. Pomiędzy rokiem 2013 a 2017 w 127 atakach zginęło 66 osób. W większości ataków sprawcami były pojedyncze osoby ze skrajnie prawicowymi, nacjonalistycznymi lub antymuzułmańskimi przekonaniami.


2018-12-05 13:23:00

powrót

Dołącz do dyskusji na FB

»

 

3-4 kwietnia, Lublin, I Ogólnokrajowa Konferencja i Targi Służby Więziennej - Więziennictwo 2019, https://wieziennictwo.targi.lublin.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Wejdź i poznaj zadania realizowane aktualnie przez służby mundurowe

»

Rozmowa BP

»


mł. insp. Jarosław Magiera
,
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Biura Łączności i Informatyki KGP: Policja od lat zabiega o jednolity cyfrowy system łączności radiowej.
więcej...Artur Hołubiczko,
prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnnych: Zadania strażnika miejskiego na służbie patrolowej nie różnią się od policyjnych.

więcej...Krzysztof Kwiatkowski
, prezes NIK: MSW powinno przejąć koordynację i egzekwowanie zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
więcej...Edyta Wcisło
, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych: Dwie osoby w zespole ratownictwa medycznego to za mało.
więcej...


Newsletter

»

Zamów newsletter